Последна редакция 13.01.2014
Анюитетна вноска
Периодична вноска по лизингов договор, която се запазва една и съща за целия срок на договора. Анюитетните вноски съдържат лихва и главница.
Банков лизингодател
Лизингодател, който е обвързан или е собственост на дадена банкова група. Това е водещият тип лизингодатели в света, като за Европа техния пазарен дял е около 50%. Алтернативни на банковите лизингодатели са „независимите лизингодатели” и „каптивните лизингодатели” /виж съответно/.
Главен лизинг – суб лизинг /англ.:Head Lease – Sub Lease/
Лизингова транзакция, при която лизингополучателя не е крайният ползвател на актива. Транзакцията се състои винаги от две части. Лизингополучателя получава лизинг от лизингодателя /главния лизинг/ и впоследствие сключва лизингов договор, при който преотдава актива на друг лизингополучател /суб лизинг/. Реално първият лизингополучател се превръща в лизингодател по втората сделка.
Доставчик
Косвен участник в лизинговата сделка, който го продава лизинговия актив на лизингодателя.
Доставна цена
Цената на лизинговия актив, която лизингодателя заплаща на доставчика за покупка на актива.
Главница по лизинга
Сумата, с която лизингодателя е закупил лизингов актив /виж доставна цена/, който е предостивил на лизингополучателя по даден лизингов договор. Ако лизинговият договор предвижда авансова/встъпителна вноска, платима от лизингополучателя в началото на лизинговия договор, то същата следва да се приспадне от доставната цена, за да получим лизинговата главница. Впоследствие лизинговата главница намалява с всяка лизингова вноска.
Годишен лихвен процент /”лихва върху остатъка”, „ГЛП”, „лизингова лихва”/
Лихвеният процент за изчисляване на цената на лизинговото финансиране.
Годишен процент на разходите /ГПР/
ГПР е въведен нормативно в България със „Закон за потребителския кредит”. Определението, което законът дава е: Годишният процент на разходите по кредита изразява общите
разходи по кредита за потребителя, настоящи или бъдещи (лихви, други преки
или косвени разходи, комисиони, възнаграждения от всякакъв вид, в т.ч. тези,
дължими на посредниците за сключване на договора), изразени като годишен
процент от общия размер на предоставения кредит
Начинът на изчисление на ГПР е както на „годишния лихвен процент” /виж/, като към паричния поток се прибавят и съответните допълнителни разходи /такси, комисиони и пр./.
ЗДДС
Закон за данък върху добавената стойност. Виж http://nap.bg/page?id=103
Каптивна лизингова компания /или накратко Каптив/
Лизингова компания, която е обвързана или е собственост на даден производител или търговец на лизингови активи. Каптивът обикновено лизингова изключително активи на фирмата-майка.
Лизинг
Лизингът е споразумение, според което лизингодателят прехвърля на лизингополучател, срещу насрещно плащане или серия от плащания, правото на ползване на даден актив за определено време /определение според МСС 17/.
Лизинг от доставчика /англ. Vendor Leasing/
Виж „Собствен лизинг”
Лизинг с отворен край
Вид финансов лизинг, при който лизингополучателя има опция за придобиване на актива в края на лизинговия период срещу заплащане на остатъчната стойност.
Лизинг със затворен край /”Лизинг с придобиване”, „Hire-purchase”/
Класическият вид финансов лизинг, при който лизингополучателя заплаща пълния ДДС в началото на лизинговия договор, получава фактура за пълната стойност лизинговия актив и задължително получава собственост върху актива в края на лизинговия период.
Лизингов период
Това е неотменим период от време, през което лизингополучателя е сключил договор за лизинг на актив, заедно с всякакви удължения, които лизингополучателя има опция да ползва, с или без допълнително плащане. /по МСС 17/. Обиктовено лизинговия период се измерва в месеци, тъй като най-често плащанията на лизингополучателя по договор за лизинг са месечни – 12, 24, 36 и т.н.
Лизингов портфейл
Виж „Портфейл”
Лизингово проникване
Виж „Проникване”
Лизингодател
Участник в лизинговата сделка, който закупува от доставчика /най-често/ лизинговия актив и го предоставя за ползване на лизингополучателя.
Лизингополучател
Участник в лизинговата сделка, който получава лизингов актив за ползване за определен срок срещу насрещно плащане или серия от плащания.
„Маржов лизинг” или „Лизинг по чл.143 от ЗДДС”
Този лизинг винаги е финансов, като доставчикът по него е лице, което не може да издаде данъчна фактура за лизинговия актив. Съответно ДДС се начислява само върху маржа/горницата/печалбата, която лизингодателя е начислил над доставната цена.
Международен счетоводен стандарт 17 /МСС или IAS 17/
Международният счетоводен стандарт, който регламентира лизинга. Целият текст на МСС 17 в оригинал на английски език може да намерите в http://ec.europa.eu/internal_market/...d/ias17_en.pdf или на български на http://balans.bg/217-mss-17-lizing/
Независим лизингодател
Лизингодател, който не е обвързан нито с конкретна банка, нито с конкретен производител или търговец на лизингови активи. Независимите лизингодатели заемат около 30% дял от лизинговия пазар в Европа.
Нов бизнес
Или „нов лизингов бизнес” е термин, с който се обозначават всички направени лизингови инвестиции за даден период.
Новационен лизинг /англ. “Novated Lease”, “Salary Sacrifice”/
Лизингов продукт /или лизингова схема/, предназначен за оптимизиране на данъчната тежест при лизинговане на лек автомобил от физическо лице. При новиционният лизинг, фирма-работодател наема/лизингова автомобил от името и за сметка на свой служител. Лизинговият договор се сключва между три страни – лизингодател, работодател и служител-лизингополучател. Служителят-лизингополучател прехвърля /чрез ”новация”/ своите задължения за плащане на месечни лизингови вноски към своя работодател, като „жертва” част от своята месечна заплата /във Великобритания е популярен като „жертване на заплата” или “salary sacrifice”/. Продуктът е масов в Австралия и от началото на 21 век навлиза в Европа.
Обратен/реверсивен лизинг
Лизинг, при който доставчика на актива по лизинговата сделка е самият лизингополучател.
Оперативен лизинг
Лизинг, при който лизинговия актив се наема за определен срок срещу заплащане на наем/рента. По-голямата част от рисковете са за сметка на лизингодателя. Лизинговия актив никога не става собственост на лизингополучателя.
Оскъпяване
Процентното съотношение на надбавката за даден лизинг /или друго финансиране/, отнесен към финансираната сума. При лизинг без първоначална вноска оскъпяването е равно на плоската лихва /виж/.
Остатъчна стойност
Част от доставната цена изчислена в процент от същата изнесена в края на лизинговия период. Използва се при финансов лизинг с отворен край /там ОС е стойността на „опцията за придобиване”/ и при оперативен лизинг /където лизингополучателя никога не заплаща ОС/.
Плоска лихва
Проста лихва /виж/ на паричен поток с междинни погашения, които не се взимат предвид при изчисленията на лихвата. Плоската лихва представлява процентно съотношение на платената надбавката върху финансирана сума и обикновенно се изчислява на годишна база.
Портфейл
Терминът „портфейл” или „лизингов портфейл” се използва за означаване на съвкупността от лизингови инвестиции направени от даден/и лизингодател/и и оставащото салдо/вземания по тях. Данни за портфейла се отчитат към дадена дата /не са за период/.
Потребителски лизинг
Лизинг на стоки, които ще се използват за потребление от лизингополучателя – леки коли, комуникационна техника, мебели и т.н.
Производствен лизинг
Лизинг на стоки с производствено предназначение – машини, транспортни средства, оборудване и др.
Проникване
Показателят „лизингово проникване” се използва за установяване в проценти на дела на лизинговите инвестиции към общите инвестиции в дадена държава. Изчислява се като се разделят данните за нов лизингов бизнес с общия обем на инвестициите в дадена страна за даден период. Стандартните стойности на проникването в инвестициите е около 15%. Поради неточности в изходните данни, през 1999 е въведен алтернативен начин за изчисление на лизинговото проникване, като новия лизингов бизнес за даден период се съпоставя с брутния вътрешен продукт. Данните за БВП са налични и силно съпоставими за повечето държави в света. Стандартните стойности в света за проникването към БВП са около 1,5%.
Проста лихва
Лихва, която се начислява и изплаща, в края на лихвения период върху цялата финансирана сума. Простата лихва не капитализира начислена лихва и не отчита междинни погасявания на главница. Формулата за изчисляване на проста лихва е
I = P . r . T
Където:
I e размерът на лихвата в парично изражение или цената на парите за определен период;
P е главницата или сумата пари, върху която се изчислява лихвата;
r e годишният лихвен процент;
T е срокът, за който искаме да направим изчислението в години.
Собствен лизинг
Лизинг, при който лизингодателя е собственик на лизинговия актив /а често той е и производителя/ - няма доставчик по сделката за лизинг. Най-често този лизинг се прилага от производители или търговци с цел увеличаване на продажбите. На английски е по-популярен като “Vendor Leasing” или „Лизинг от доставчика”. Каптивите /виж по-горе/ практикуват единствено „собствен лизинг”.
Трансграничен лизинг /англ. Cross Border Leasing/
Лизингова транзакция, при която лизингодателя и лизингополучателя са от две различни държави. Сложното при тези транзакции е необходимостта от съобразяване на транзакцията със законодателствата на двете държави.
Финансов лизинг
Финансовият лизинг е лизинг, който прехвърля основната част от рисковете и ползите, които произлизат от собствеността на даден актив към лизингополучателя. Самата собственост на актива може да бъде прехвърлена, а може и да не бъде прехвърлена /определение според МСС 17/.
* * *